A fülgyertya a népi gyógyászatban évezredek óta használatos eszköz, ismerték az ókori civilizációk, az aztékok, egyiptomiak, görögök, rómaiak,
de találunk fülgyertya használattal kapcsolatos hagyományokat a többi kontinensen is.
Illóolajok szerepe: A gyógynövények illóolajaival átitatott fülgyertyák égése során felszabaduló gőzök, párák bőrfelülettel érintkezve vagy orron keresztül belélegezve fejtik ki hatásukat.
Az illóolajok a következő esetekben enyhíthetik a tüneteket: Ánizs - emésztési zavarok, rossz közérzet Borsmenta - nátha, allergia,
fejfájás Citromfű - stressz, migrén, frontérzékenység Csalán - méregtelenítés, reuma Eukaliptusz - légzési problémák,
megfázás Fahéj - keringési zavarok, depresszió, Geranium - depresszió, fülfájás Kakukkfű - kimerültség,
ideggyengeség Kamilla - gyulladás, görcsök, megfázás Levendula - fejfájás, depresszió,
Muskotályzsálya - görcsök, emésztési zavarok Rozmaring - izomfájdalmak, reuma, szédülés Teafa - torokgyulladás, légúti problémák.
Egyéb illóolajok és oldat specialitások: Kristály - szorongás, depresszió Propolisz - megfázás, gyulladások, asztma, legyengült immunrendszer, méregtelenítés.
Milyen módon hat a fülgyertya? A külső hallójáratba helyezett fülgyertya égése során enyhe hőhatás és vákuum keletkezik.
A jótékony meleg javítja a keringést, az enyhe vákuum a betegség, külső traumák vagy fertőzések miatt rosszul átjárható fül- és arcüregekkel kapcsolatos panaszokon enyhíthet, valamint a fülgyertya használat a fülzsír fellazításában is segít.
Mindemellett a fülgyertya stimulálja a külső hallójáratban elhelyezkedő, más módon alig elérhető akupunktúrás pontoka.
Természetgyógyászok és bioenergetikusok szerint a fülgyertyázás jótékony hatással van a test bioenergetikai rendszerére, segít az energiaegyensúly visszaállításában, megtartásában.
Fontos megemlíteni, hogy a fülgyertyázás nyugtató, ellazító élménye hozzájárulhat a stresszes panaszok enyhítéséhez, a kikapcsolódáshoz, relaxációhoz